Gdzie szukać oszczędności i jak zarządzać kosztami mediów w samorządzie?

27 wrz 2023Informacje prasowe

Oszczędności na energii elektrycznej trzeba zacząć od dokładnego sprawdzenia faktur – mówili specjaliści ds. energii podczas Forum Miasteczek Polskich.

Piotr Ślęzak z firmy ForProgress opowiadał o szukaniu oszczędności w energetyce. – Przede wszystkim trzeba sprawdzać faktury – ostrzegał. – Podczas prowadzonych przez nas badań okazało się, że w niektórych samorządach prawie 50 proc. odczytów zużycia energii elektrycznej było błędnych – mówił. 

Jak tłumaczył, wiele instytucji nie sprawdza rachunków, tylko automatycznie przyjmuje je jako dobrze naliczone i przekazuje do płatności. Problem polega na tym, że faktur nie dostają bezpośrednio samorządy, lecz mniejsze jednostki takie jak szkoły, domy kultury czy instytucje zarządzające drogami. 

– Wciąż pojawiają się głośnie sprawy, kiedy to firmy energetyczne zawyżają rachunki – mówił Piotr Ślęzak. Wiele instytucji tego nie sprawdza, tylko płaci każdą fakturę, jaką dostanie. To błąd! Warto sięgnąć po rozwiązania, które sprawdzą każdą fakturę i wychwycą błędy dostawcy energii – zapewniał.