Ekologiczny transport zbiorowy w miastach i regionach – organizacja i finansowanie

28 wrz 2023Informacje prasowe

Transport, który mamy obecnie ma stać się efektywny i inteligentny. Transport spalinowy stanie się coraz droższy – przypominali uczestnicy panelu „Ekologiczny transport zbiorowy w miastach i regionach – organizacja i finansowanie” podczas Forum Miasteczek Polskich.

Eksperci Forum Małych Miasteczek przekonywali, że do końca najbliższej dekady transport zbiorowy czeka prawdziwa rewolucja.

– Do 2030 roku wszystkie autobusy miejskie będą zeroemisyjne – mówiła Joanna Dobek z Ministerstwa Klimatu i Środowiska i zapowiedziała, że wkrótce sektor transportu zostanie objęty handlem uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych ETS II i wprowadzona zostanie norma emisji spalin EURO7. – Na poziomie Unii Europejskiej jest kilka regulacji, które prowadzą do zeroemisyjnej mobilności. Transport, który mamy obecnie ma stać się efektywny i inteligentny. Transport spalinowy stanie się coraz droższy.

Regulacje w zakresie transportu wymuszają na samorządach, zwłaszcza tych większych, opracowanie wielu dokumentów strategicznych. Jednym z nich jest plan zrównoważonej mobilności miejskiej. 

– Dokument ten odnosi się do obszaru funkcjonalnego – wyjaśniała Maria Perkuszewska, pełnomocnik ministra infrastruktury ds. planów zrównoważonej mobilności miejskiej.

O inwestycjach w obszarze transportu kolejowego mówiła Katarzyna Wieczorek, dyrektor departamentu nieruchomości i infrastruktury w Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie. – Jako województwo przejmowaliśmy Warszawską Kolej Dojazdową i Koleje Mazowieckie ze starym taborem. Dziś w WKD tabor jest w 100 proc. nowy, w KM po realizacji inwestycji w 2025 roku wskaźnik ten wyniesie 80 proc.