Ekspert: Obecny układ wojewódzki Polski jest nie do przyjęcia. Na Forum Miasteczek Polskich o potrzebie reformy

28 wrz 2023Informacje prasowe

Obecny podział terytorialny na szczeblu województw jest nie do przyjęcia, nie jest wynikiem żadnej spójnej koncepcji, lecz przypadkową hybrydą – przekonuje dr Łukasz Zaborowski ekspert Instytutu Sobieskiego. Podczas Forum Miasteczek Polskich przedstawił on raport: „Korekta układu województw – ku równowadze rozwoju”.

W ocenie autora publikacji, nie ma żadnych obiektywnych zasad, na podstawie których dałoby się uzasadnić obecny układ województw w Polsce.

Na dowód przypadkowości obecnego układu autor opracowania podaje chociażby nieracjonalne zróżnicowanie województw pod względem liczby ludności i powierzchni.

„Obok czterech jednostek przekraczających 3 miliony mieszkańców (małopolskie, mazowieckie, śląskie, wielkopolskie) mamy dwa (lubuskie i opolskie) o liczbie ludności poniżej miliona, a kolejne trzy (podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie) – poniżej półtora miliona. Najludniejsze mazowieckie przewyższa najmniej liczebne opolskie ponad pięć razy. Ponadto mazowieckie jest największe powierzchniowo – blisko czterokrotnie większe od opolskiego. Nie dość, że obejmuje największą w kraju metropolię stołeczną, zostało terytorialnie rozszerzone do monstrualnych rozmiarów. Powierzchnią przewyższa Belgię, a ludnością – Słowację, nie mówiąc o mniejszych państwach europejskich” – zauważa dr Zaborowski.

Więcej na stronie Serwisu Samorządowego PAP.