MFiPR: 20 proc. środków UE w programach regionalnych już dostępnych dla beneficjentów

28 wrz 2023Informacje prasowe

Do dyspozycji beneficjentów, w trybie naboru, zostało udostępnionych już około 20 proc. alokacji – poinformował podczas Forum Miasteczek Polskich dr Piotr Zygadło, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Zarządy województw w programach regionalnych rozdysponują ponad 33 mld euro.

Poziom kontraktacji w kończącej się perspektywie finansowej 2014-2020 wynosi 99 proc. – wynika z danych ministerstwa. Ostatnie fundusze są kontraktowane, zaś do rozliczenia do końca roku pozostają jeszcze 2 miliardy zł. Jednak już teraz jednostki samorządu terytorialnego mogą składać wnioski o dofinansowanie z nowej unijnej perspektywy.

Zgodnie z informacją MFiPR, zarządy województw w programach regionalnych otrzymały do dyspozycji ponad 33 mld euro. Jak podkreślił dyrektor departamentu, kwota jest większa niż w kończącej się perspektywie na lata 2014-2020, zaś beneficjentom udostępnione zostało już 20 proc. środków alokacji. W podziale funduszy widać jednak znaczące różnice – województwo śląskie ogłosiło nabory na 30 proc. alokacji, lubuskie z kolei jedynie na 3 proc. Inne województwa, takie jak warmińsko-mazurskie, opolskie i lubuskie nabory rozpoczynają dopiero teraz.

Więcej na stronie Serwisu Samorządowego PAP.