Miasteczka wykorzystujące szanse i przyjazne dla mieszkańców

28 wrz 2023Informacje prasowe

Nowoczesne rozwiązania są w zasięgu małych samorządów, trzeba tylko dobrze dobrać wykonawcę – przekonywali uczestnicy panelu „Miasteczka wykorzystujące szanse i przyjazne dla mieszkańców” podczas Forum Miasteczek Polskich.

Elżbieta Burliga, dyrektorka ds. rozwoju biznesu Fiserv Polska przekonywała, że warto wprowadzić w gminach płatności bezgotówkowe. – Program „Polska bezgotówkowa” umożliwia np. wyposażenie wójtów czy sołtysów w bezpłatny terminal – tłumaczyła. – Umożliwia on chociażby sprawne przeprowadzenie zbiórek za należności. Urzędy potrzebują 2-3 tygodnie na wdrożenie takiej usługi, a przydać się ona może wielu jednostkom takim jak np. wodociągi czy jednostki odpowiedzialne za wywóz sieci.

Dodała, że pojawiły się w ostatnim roku nowości, które warto wykorzystać w samorządzie. – Są punkty informacji turystycznej, a także placówki, które sprzedają bilety wstępu do różnych atrakcji – wyjaśniała. – Turysta może wybrać daną atrakcje, a potem otrzymać bilet np. w formie QR Kodu.

Są lokalne aplikacje miejskie w powiązaniu z kartą mieszkańca, można już identyfikować się kartą płatniczą, np. w formie długookresowego biletu. Nie musimy drukować biletu czy mieć osobnej karty – wystarczy identyfikować się kartą. Urządzenie podczas kontroli identyfikuje token i sprawdza, czy jest on ważny czy nie.

Elżbieta Legoń-Szpunar zachęcała do montowania naukowych placów zabaw. – Centra nauki znajdują się tylko w największych miastach polskich – wyjaśniała. – Tymczasem w szkołach mamy często przestarzałe metody nauczania. A dzieci z małych gmin mogą poznawać świat nauki poprzez zabawę. My tworzymy przestrzenie, które wspierają najskuteczniejsze metody nauczania – przez eksperymenty i naukę w ruchu.

Adam Augustynowicz z Centum Badawczo-Rozwojowego Opegieka opowiadał o wykorzystaniu danych lotniczych do planowania i zarządzania zieloną infrastrukturą. – Można wykorzystać kompleksową przestrzenną bazę danych stanowiącą podkład do prac planistycznych – mówił. – Używamy sztucznej inteligencji, każdy obiekt w bazie otrzymuje odpowiednie wartości atrybutów. Możemy wykorzystać np. dane z lotniczego skanowania laserowego.

Z kolei fundacja Habitat for Humanity Poland przedstawiła projekt społecznych agencji najmu. Jak podkreślała, wPolsce jest ponad 1,842 mln pustostanów na prawie 13,4 mln mieszkań zamieszkanych.