Minister Skuza na Forum Miasteczek: rok 2024 zapowiada się dla samorządów bardzo optymistycznie

28 wrz 2023Informacje prasowe

Rok 2024 zapowiada się dla samorządów bardzo optymistycznie; dochody JST z PIT wzrosną o 40 proc., a z CIT o 20 proc. Będzie też kontynuowane wsparcie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych – mówił wiceminister finansów Sebastian Skuza podczas 3. Forum Miasteczek Polskich.

Podczas sesji otwierającej 3. Forum Miasteczek Polskich wiceminister przypomniał, że ostatnie lata są okresem wyzwań dla budżetu państwa i dla samorządów. „To z czym się wszyscy borykamy jest kwestia prognozowania. To jest największe wyzwanie dla strony rządowej i samorządowej, ale też dla gospodarstw i sektora przedsiębiorstw. Ale myślę, że jeśli chodzi o starania rządu i wspieranie samorządów myślę, że jest ono odczuwalne i to nie tylko w tym roku” – przekonywał Skuza. 

Zdaniem wiceszefa MF pomimo trudności „wyniki JST w ostatnich latach nie były najgorsze”.

Skuza przypomniał, że rok 2020 zamknął się nadwyżką w budżetach samorządów w wysokości 5,7 mld zł oraz nadwyżką operacyjną na poziomie 21,4 mld zł. „Rok 2021 to nadwyżka budżetowa sięgająca 17,4 mld zł i rekordowa nadwyżka operacyjna wynosząca 36,6 mld zł” – poinformował wiceminister. 

Więcej na stronie Serwisu Samorządowego PAP.